Skip Menu

Return to Skip Menu

Main Content

Alumni Distinguished Service Awards

Established in 1973, the Alumni Distinguished Service Awards recognize individuals for their contributions to the university. Recipients:

1973 John W. Bates Jr.
  Guy L. Furr
  Robert O. Goodykoontz
  John W. Hancock Jr.
  Charles R. Harris
  Adger S. Johnson
  Edward H. Lane Sr.
  Walter S. Newman
  Robert B. Pamplin Sr.
  Samuel D. Preston
  Herman L. Pritchard
  W. Thomas Rice
  Frank L. Robeson
  Heath M. Robinson
  C. Eugene Rowe
  Carrie T. Sibold
  Oscar F. Smith III
  Erwin H. Will
  Robert F. Willey
  Harry C. Wyatt
1974 Gordon D. Bowman
  Clifford A. Cutchins III
  Charles O. Gordon
  Gilbert L. Seay
  Wyatt A. Williams
1975 Henry G. McBurney
  Margaret R. Svoboda
  William S. Moffett
  Clarice Slusher Pritchard
  Harry N. Gustin II
  William E. Betts Jr.
1976 J. Edwin Givens
  Henry B. Boynton
  Lucy Lee Lancaster
1977 Julian N. Cheatham
  Lewis A. Hall
  Davidson Charlton Wysor
1978 Charles B. Kirk Jr.
  W. Martin Johnson
1979 Edward R. English
  George W. Litton
  J. Kenneth Robinson
  John E. Scott Jr.
1980 Parke C. Brinkley
  Annie S. Leeper
  William C. Wampler
1981 Christopher C. Kraft Jr.
1982 Fitzhugh C. Moore
1983 William E. Skelton
  Lee C. Tait
1984 Roie M. Godsey
  Henry B. Redd (posthumously)
1985 Richard M. Bagley
  W. Ernest Norcross
1986  Earl T. Gresham Jr.
  James B. Jones
1987 Henry  J. Dekker
  Kenneth V. Brugh Jr.
1988 Lucian Y. Grove
  G. Truman. Ward
1989 Horace G. Fralin
  Willis S. White Jr.
1990 William K. Barlow
  William E. Jamerson
1991 George A. Costan
  Kenneth L. Motley
1992 H. M. (Mac) McEver
  Joseph Metzger (posthumously)
1993 Harold N. Hoback
  Joseph C. Thomas
1994 Thomas W. Moss Jr.
  J. Landon Short
1995 Charles O. Strickler
  Leo A. Vecellio Sr.
1996 William C. Latham
1997 Mace T. Coleman
  William W. Moseley
1998 Daniel W. Bird, Jr.
  G. E. “Buddy” Russell
1999 Mary Virginia Jones
  Sam Lionberger
2000 Robert B. Delano
  John G. Rocovich Jr.
2001 Cecil R. Maxson Jr.
  Clifton C. Garvin
2002 Alexander F. Giacco
  John Grado
2003 James E. Turner
  Carlton Southworth
2004 Gene A. James
  James Eugene Justice
  L. Preston Wade
2005 Marcella K. Arline
  Eddie F. Hearp
  Eugene E. Fife
2006 Calvin D. Jamison
  Paul M. Saunders
2007 Charles E. Broadwater Jr.
  W. Thomas Clark Jr.
2008 Kimble Reynolds Jr.
  Nancy Bowman Sauer
2009 Marni Byrum
  Patricia Caldwell
  John Higginbotham
2010 Jim Shuler
  E. Ann Spencer
2011 John C. Watkins
  Sidney C. Smith Jr.
2012 John R. Lawson II
  Jean Arnold Dodge
2013 Ben J. Davenport Jr.
  David E. Lowe
2014 Wayne Robinson
  Curry Roberts
2015 David Calhoun
  Harold “Hal” W. Schneikert Jr.