Skip Menu

Return to Skip Menu

Main Content

Athletic All-Americans

Virginia Tech athletes named to national All-American teams; their sport; and, where relevant, to which team they were named:

1958Carroll Dale (football, second)
1959Carroll Dale (football, first); Brandon Glover (wrestling)
1963Bob Schweickert (football, third)
1964Bob Schweickert (football, first)
1965Tim Collins (golf, third)
1966George Foussekis (football, second), Frank Loria (football, first)
1967Tim Collins (golf, second), Frank Loria (football, first—consensus)
1968Mike Widger (football, first)
1972Don Strock (football, third)
1976Keith Neff (track & field)
1978Dennis Scott (track & field)
1980Ray Ackenbom (track & field), Mike Burns (track & field), John Dyer (track & field), Lucy Hawk Banks (track & field), Kenny Lewis (track & field), Ray McDaniels (track & field), Bruce Merritt (track & field), Bob Phillips (track & field)
1981Robert Brown (football, second), Tracy Deely (cross country), Lori McKee Taylor (cross country), Franklin Stubbs (baseball, first), Paul Sulik (track & field), Judy Williams (track & field)
1982Steve Hetherington (cross country), Lori McKee Taylor (track & field), Jim Stewart (baseball, first), Franklin Stubbs (baseball, first)
1983Bruce Smith (football, first)
1984Linda King (track & field), Bruce Smith (football, first—consensus)
1985Linda King (track & field), Mark Stickley (track & field)
1986George Canale (baseball, first), Dell Curry (basketball, first), Chris Kinzer (football, second)
1987Gary Cobb (track & field—1,000 meters), Cary Cobb (track & field—1,500 meters), Margarita Lasaga (track & field), Trey McCoy (baseball, third), Phil Saunders (track & field), Steve Taylor (track & field), Steve Taylor (cross country), Tony Williams (track & field), Tony Williams (cross country)
1989Brian Walter (cross country)
1991Eugene Chung (football, first)
1992Mike Sergent (track & field)
1993Jim Pyne (football, first—unanimous)
1994Josh Feldman (wrestling)
1995Cornell Brown (football, first—consensus), J. C. Price (football, third)
1996Kevin Barker (baseball, second), Cornell Brown (football, first), Billy Conaty (football, first), Charlie Gillian (baseball, third), Oliver Mayo (tennis)
1997Matt Griswold (baseball, third), Pierson Prioleau (football, third)
1998Erick Kingston (track & field), Corey Moore (football, first), Katie Ollendick (track & field—high jump), Kathie Ollendick (track & field—heptathion), Derek Smith (football, third)
1999Larry Bowles (baseball, third), John Engelberger (football, second), Barry Gauch (baseball, third), Aaron Marchetti (tennis), Anthony Midget (football, third), Corey Moore (football, first—unanimous), Jamel Smith (football, second), Michael Vick (football, first)
2000André David (football, first), Sean Gray (wrestling), Brian Hunter (track & field), Erick Kingston (track & field), Matt Lehr (football, second), Chris Martin (wrestling), Lee Suggs (football, third), Ben Taylor (football, third), Dawn Will (lacrosse, third)
2001Sean Gray (wrestling), Kristen Price (track & field—3,000 meters), Kristin Price (track & field—5,000 meters), David Pugh (football, third), Ben Taylor (football, second), Ronyell Whitaker (football, third)
2002Brendon de Jonge (golf, second), Jake Grove (football, fourth), Dee O’Connell (track & field), Willie Pile (football, second), Johnson Wagner (golf, third), Matt Dalton (baseball, first), Brendon de Jonge (golf, second), Jake Grove (football, first—unanimous), DeAngelo Hall (football, second), Kevin Jones (football, first—consensus), “Spyridon Jullien (track & field), Marlies Overbeeke (cross country), Marc Tugwell (baseball, second)
2004Spyridon Jullien (track & field—weight throw),  Spyridon Jullien (track & field—hammer throw), Marlies Overbeeke (track & field)
2005Jessica Botzum (swimming & diving) Tamara Burns (track & field), Kristen Callan (track & field), Sven Hahn (track & field), Spyrion Jullien (track & field—weight throw), Spyridon Jullien (track & field—hammer throw), Brian Mondschein (track & field—pole vault), Brian Mondschein (track & field—pole vault), Ryan Norwood (track & field), Darryl Tapp (football, first), Saskia Triesscheijn (track & field), Jimmy Williams (football, first—unanimous)
2006Mohsen Anani (track & field—weight throw), Mohsen Anani (track & field—hammer throw), Tamara Burns (track & field), Gus Calado (swimming & diving), Kristen Callan (track & field), Mike Faust (wrestling), Brandon Flowers (football, third), David Hoffman (wrestling), Spridon Jullien (track & field—weight throw), Spridon Jullien (track & field—hammer throw), brian Mondschein (track & field), Matej Muza (track & field), Angela Tincher (softball, second), Saskia Triesscheijn (track & field—pentahion), Saskia Triesscheijn (track & field—heptathion)
2007Xavier Adibi (football, first), Jessica Botzum (swimming & diving—100 breaststroke), Jessica Botzum (swimming & diving—200 breaststroke), Kristi Castlin (track & field—60m hurdles), Kristi Castlin (track & field—100m hurdles), Justin Clickett (track & field—shot put), Justin Clickett (track & field—shot put), Jessica Fanning (track & field), Tasmin Fanning (track & field), Tasmin Fanning (cross country), Brandon Flowers (football, first), Sherlenia Green (track & field), Queen Harrison (track & field—100m hurdles), Queen Harrison (track & field—400m hurdles), Thorsten Mueller (track & field), Patrick Nyarko (soccer), Brittany pryor (track & field—shot put), Brittany Pryor (track & field—shot put), Sara Smith (swimming & diving), Britni Spruill (track & field), Angela Tincher (softball, first), Asia Washington (track & field)
2008Jessica Botzum (swimming & diving—100 breaststroke), Jessica Botzum (swimming & diving—200 breaststroke), Kristen Callan (track & field—weight throw), Kristen Callan (track & field—hammer throw), Kristi Castlin (track & field), Justin Clickett (track & field), Tasmin Fanning (track & field), Queen Harrison (track & field), Matej Muza (track & field), Yavjeniy Olhovsky (track & field—pole vault), Yavjenia Olhovsky (track & field—pole vault), Kelly Phillips (track & field), Brittany Prior (track & field—shot put), Brittany Pryor (track & field—hammer throw), Jurrian van der Vaart (gold, third)
2009Jenna Rhodes (softball, second)

Athletics Gallery

    Football Game at Mile Stadium

View our athletic image gallery.